ÇEYİZ HAZIRLIKLARI

11:42


  Merhabalar,
Günün konusu malum ''Çeyiz Hazırlıkları'' Ben adet,gelenek,görenek sevmem.3 ay sonra düğünüm var ne nişanda adetleri yerine getirdim ne düğünde.Herkesin tercihi tabii ki ama ben öyle bohçaymış,kıyafet düzmeymiş,çeyiz sermeymiş....sevmiyorum öyle şeyleri. İster aykırılık deyin,ister tarz deyin... Öyle işte.... ''Formalite'' olan her şeye karşıyım.Gereksiz maddi-manevi kayıplar....  100 yıl önceymiş bence onlar. Yıl  2013 bohça neymiş..? 
 Çeyiz denen uzuuuun,bitmek bilmeyen listede benim için önemli olanlar mutfak eşyaları (kırılacak,küçük ev aleti...vb.) ve ev tekstili benim için. Bayılırım tabak çanağa.Ama abartmadım tabii ki.Özel ve güzellerinden olmalı  gerektiği kadar aldım.Ev tekstili de aynı şekilde... Zaten sürekli alınacak şeyler.7-8 adet nevresim takımım var,yatak örtüsü,pike takımı..... falan falan.... Arkadaşlar fazla olursa evde koyacak yer bulamayabilirsiniz.Mesela 5 tan yorganım var.Çok geliyor bana.2 tanesini evde bırakmayı düşünüyorum.İlerde gerekirse alırım.Sonuçta benim.
  Mobilya konusunda da az ve özden yanayım.Örneğin gümüşlük denen o gereksiz ahşap yığınından almadım.Koltuk,sehpa,masa,sandalye,tv konsolu,halı.Salon budur benim için. Ivır zıvır biblolar,vazolar falan yok evimde.Masamın üstü de bomboş.Zaten üstünü kapatmaya kıyamam :) 
 Söyleyeceğim şudur kızlar;

 • Evinize alacağınız her biblo size + temizlik olarak dönecektir.Çalışan bayanlar için bu önemli bir nokta. 
 • Gözünüz doymayıp da aldığınız bilmem kaç tane nevresim,yorgan,battaniyeyi koyacak yer bulamama  ihtimaliniz çok yüksek.
 • Her yeri kaplayacak halılar insana dertten ve ruh daraltmaktan başka bir şey getirmez.
 Haylaz asla değilim.Elini çamaşır suyu ile yıkayan bir insan olarak ciddi derecede temizlik hastası olduğumu sıkı takipçilerim bilir.Ama çok eşya gerçekten dert....Toz demek! Bu benim fikrim tabii ki ama siz siz  olun evinizi doldurmayın.Ne kadar boş ev o kadar huzur ! Bu sözümü de unutmayın. Tabak,çanak bulaşıklar makinede yıkandığından önemli ama diğer şeyler fuzuli unutmayın.

 Şimdilik bu kadar olsun.''Çeyiz Hazırlıkları'' yazılarım devam edecek.

Sevgiler
S.O.SYou Might Also Like

4 yorum

 1. Her şeyin fazlası bence de gereksiz ne o öyle annem çok fazla şeyler yapmıştı üstelik bizim zamanımızda adet bu böyle olacak dedi mi tamamdı.
  Allah tamamına erdirsin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Fazla olan gereksiz olan hiçbir şey yapmadım.Olanları huzurla kullanalım hepimiz inşallah...

   Sil
 2. çeyiz
  dizmenin zevki başka oluyo ama :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım kişiye göre değişiyor o :) zevk meselesi tabi... Tercihim değil ama :)

   Sil