TEKSTİL MÜZESİ 3

12:17

   Bursa'ya yaptığım kuzen ziyaretinde gezme fırsatı bulduğum bu güzel müze sizden güzel tepkiler ve ilgi aldığından dolayı daha geniş bilgi verme gereği duydum.  Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası 1938 yılında Atatürk'ün Bursa'da sanayileşme atılımları çerçevesinde kurduğu bir fabrikadır.Atatürk fabrika kurulduğunda görmeye geldiği zaman ''Neden şehrin içine kurdunuz?Keşke daha dışarıya kursaydınız.'' Dediği zaman herkes şaşkınlık içinde birbirine bakmıştır.Çünkü o zamanlar fabrikanın bulunduğu yer şehir merkezinden oldukça uzaktadır.Kimse bu tepkiye anlam verememiştir.Fakat günümüzde bu fabrika şehrin tam merkezinde kalmıştır.Mustafa Kemal Atatürk'ün ne kadar ileri görüşlü bir insan olduğunu bir kez daha anlamış bulunuyoruz. Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası o zamanlar için Bursa'nın ekonomisine en önemli katkıyı sağlayan kurumdur.Merinos adını Mustafa Kemal Atatürk vermiştir ve Celal Bayar bu adın veriliş sebebini şu şekilde açıklar; “Güneş dili araştırmalarına göre, merinos öztürkçe bir kelimedir ve ince, uzunca yün anlamına gelir. İspanyaya giden İber Türkleriyle oraya intikal etmiş ve o Türklerle oraya giden koyunlar ve yünleri bu isimle anılmışlardır. Bu nedenle merinos bu fabrika için pek uygun bir isimdir.” 

 Merinos oldukça sosyal bir fabrikadır. Kendine ait bir futbol takımı ve bir futbol sahası bulunmaktadır. Ve ülkenin önemli spor kuruluşlarından biridir.Futbol ile başlayan spor faaliyetleri güreş, atletizm, bisiklet, kayak, tenis, yüzme, sutopu, voleybol, hentbol, basketbol gibi sporlarla devam etti; basketbol takımı 1987’de futbol takımı 1990’da Türkiye ligine yükseldi; fabrika bünyesindeki bayan sutopu takımı uzun yıllar Türkiye şampiyonalarında ilk üçe girmiştir.

 Fabrikada çalışanlarına özel iki adet sinema salonu vardır.Bu salonlarda ücretsiz olarak sinema,tiyatro ve konser etkinlikleri düzenlenmektedir.Kendine ait düğün salonunda binlerce evlilik gerçekleşmiştir.İşçilerin yemek salonunda da ilk toplu sünnet uygulamaları yapılmıştır.Türkiye'nin ilk modern kreşlerinden biri de Merinos'ta hizmete girmiştir ve çalışanların çocukları burada ücretsiz olarak bakılmaktaydı.Merinos İlkokulu 50’li, 60’li, 70’li yıllarda Bursa’nın en önemli eğitim kurumlarından birisi olmuş,fabrikanın elektrik santrali şehrin elektrik ihtiyacının bir kısmını da karşılamıştır.
  
 Bu güzel fabrika 2004 yılında üretimi durdurulmuş ve özelleştirilmiştir.Kuruma ait çok değerli olan arazi ve üzerindeki taşınmazlar Bursa Büyükşehir Beldiyesi'ne tahsis edilmiştir. Arazi ve taşınmazlar 31 Temmuz 2006 tarihinde çıkan faili meçhul yangınla kül olmuştur.

 2007 yılında Kongre ve Kültür Merkezi haline getirilmiştir ve içinde ufak bir bölüm bu fabrikanın eşyaları ile müze haline getirilmiştir.

 Bu yazımın kaynakçası VİKİPEDİ ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ'dir.      
http://tr.wikipedia.org/wiki/Bursa_Merinos_Fabrikas%C4%B1  adresinden bu güzel fabrika ile ilgili daha ayrıntılı,geniş bir bilgi edinebilirsiniz. 


Sevgiler
S.O.S


You Might Also Like

2 yorum